Khor Art Initiative 2021

پروژه‌ی هنری مجازی خور 1400

5.png

هنرمندان گرامی 
مهلت ثبت‌نام در پروژه‌ی خور 1400 به پایان رسیده است.
سپاس از استقبال و همراهی شما

The Call for Submissions is now closed

برای اطلاع از جدیدترین اخبار پروژه‌ی خور، هشتگ #پروژه_هنری_خور را دنبال کنید. 
 

Instagram Post Eng (1).jpg

پروژه‌ی هنری مجازی «خور»

 

 

خور چیست؟

خور به شاخه‌ای از دریا گفته می‌شود که به خشکی داخل شده باشد. خور در حقیقت یک خلیج کوچک است؛ یک منطقۀ حساس جزر و مدی که ماهیت و بوم‌سازگان (اکوسیستم) خاص خود را دارد. این واژۀ بومی نمادی ست از هنر خاورمیانه به‌ ویژه ایران که نمایندۀ محدودۀ فرهنگی_جغرافیایی نه‌چندان وسیع اما منحصر به ‌فرد و به ‌غایت تأثیرگذار در جهان است.

خرداد ماه سال 1399 پروژه‌ی هنری خور درست در بحبوحه‌ی بحران کرونا متولد شد. این همزمانی نه بر حسب تصادف که فی‌الواقع ابتکارِ عملی سنجیده بود. بر آن بودیم تا علی‌رغم تمام تازگی این تجربه و تمام چالش‌های پیرامون آن، رویدادی با اهداف کلان را درست در زمانی برگزار کنیم که باور داشتیم می‌تواند بالاترین اثربخشی را در جامعه‌ی هنری‌مان داشته باشد. نیکبختانه این امر با کیفیتی فرای انتظارمان تحقق یافت: در کوتاه‌ترین زمان متصور، جمعی از داوران نخبه‌ی بین‌المللی گرد هم آمدند و همزمان با وجود کوتاهی فرصت اطلاع رسانی، شاهد استقبال مطلوب و دلگرم‌کننده‌ای از سوی هنرمندان سراسر کشور بودیم. داوری آثار شرکت‌کنندگان به انتخاب و نمایش مجازی آثاری از 54 نفر از هنرمندان عمدتا نوظهور انجامید. بیش از نیمی داوران – که نماینده‌ی طیف گسترده‌ای از فعالان عرصه‌ی هنر بودند – برای اولین بار با هنر این مرز و بوم آشنا می‌شدند و همگی از تنوع و کیفیت آثار دریافتی ابراز شگفتی و خرسندی کردند. در نهایت از میان هنرمندان منتخب، یک نفر برگزیده‌ی نهایی به جمع هنرمندان پرتوان گالری سرادی‌پور پیوست.

امسال با دومین رویداد خور برگشته‌ایم. خور 1400 دنباله رو همان اهداف و چشم‌اندازهایی است که از روز اول نیروی محرکه/شالوده و انگیزه‌ی شکل‌گیری ایده‌ی خور بودند. با این حال، با توجه تجربیات حاصله از برگزاری دوره‌ی پیشین و تغییرات شرایط پیرامونی، نسبت به سال گذشته شاهد تغییر و تحولاتی در ساز و کار برگزاری خواهیم بود. آنچه در این میان ثابت و بلاتغییر می‌ماند چشم انداز بلندمدت این رویداد و تلاش همیشگی ما برای ارائه‌ی رویدادی به بهترین شکل ممکن و با بالاترین استانداردها خواهد بود. مشتاقانه منتظر دریافت آثار ارزشمند شما هنرمندان عزیز هستیم.

ویژگی‌ها و اهداف پروژه‌ی «خور»:

  • پروژه هنری خور فراخوانی سراسری ویژه آثار نقاشی و طراحی بوده و شرکت در آن برای تمامی هنرمندان ایرانی در داخل و خارج از کشور آزاد و رایگان است.

  • معرفی هنر معاصر ایران در سطح منطقه ای و جهانی از آغاز شالوده پایه گذاری و جانمایه اصلی فعالیت گالری سرادی پور بوده است و قصد داریم با کشف هنرمندان توانمند، خوش قریحه، سختکوش و مستعد رشد کشورمان و ارائه آثار این هنرمندان در پلتفرم های عمده بین المللی به این مهم دست یابیم. پروژه هنری خور نیز در راستای تحقق هدف بنیادی گالری سرادی پور شکل گرفته و بدنبال کشف استعدادهای بومی و معرفی آنها در سطحی فرابومی ست. 

  • در راستای تعهدمان به معرفی هنر این مرز و بوم در سطح بین المللی، هیئت داوران خور 1400 نیز مانند سال گذشته از جمع متکثری از نخبگان عرصه‎ی هنرهای تجسمی معاصر، در سطح منطقه‌ای و جهانی تشکیل شده است.

  • به علت تداوم شرایط متاثر از همه گیری ویروس کرونا، تمام مراحل پروژه «خور» 1400 نیز از ثبت نام و ارائه آثار تا فرآیند داوری و نمایش آثار منتخب به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

  • فرآیند گزینش در یک مرحله و توسط هیئت داوران انجام می‌پذیرد.

  • در رویداد امسال در نهایت پنج نفر، نامزد برگزیده‌ی نهایی رویداد خواهند شد. آثار 5 نفر نامزد نهایی همزمان در وب‌سایت گالری سرادی پور و در وب‎سایت ‎ artsy.net – بزرگترین پلتفرم مجازی، برای آشنایی با هنرمندان و بازدید و خرید آثار هنری – به نمایش در خواهند آمد.

  • به نفر اول برگزیده پروژه‌ی هنری خور، جایزه‌ای نقدی به مبلغ 300.000.000 ریال تعلق خواهد گرفت.

  • از هر یک از پنج نامزد نهایی، دستکم یک اثر، حداکثر به مبلغ 100.000.000 ریال خریداری خواهد شد.

  • همچنین به سیاق سال گذشته، در پایان رویداد، از میان پنج نفر نامزد نهایی، حداقل یک نفر برای پیوستن به مجموعۀ هنرمندان گالری سرادی‎‌پور برگزیده خواهد شد.

Insta Post Per.jpg

هیئت داوران:

The Jury Board

رکسانه زند Roxane Zand  /  مکس پرسنیل Max Presneill /  مرتضی ولی Murtaza Vali

   آنا والاس تامپسون Anna Wallace Thompson  / لیلا ناظمیان Lila Nazemian / لی آن بیدل Lee Ann Biddle

Event Calendar:

Application: June 27 – July 22, 2021

Reviewing the works: August 16, 2021

Announcement of Results: August 22, 2021

Khor Online Exhibition opening: August 30, 2021

Exhibition closing: September 30, 2021

In case of any questions or problems during the application process, contact us via:

Phone: +982128424712

Email: art@saraigallery.com

گاه‌شمار رویداد:

شروع ثبت‌نام : 6 تیر  / آخرین مهلت ثبت‌نام: 31 تیر

انتخاب آثار: 25 مرداد / اعلام نتایج: 31 مرداد

گشایش نمایشگاه: 8 شهریور / پایان نمایشگاه: 8 مهرماه

در صورت داشتن سوال یا بروز هرگونه مشکلی در فرآیند ثبت نام از طریق ایمیل یا تلفن با گالری تماس بگیرید:

شماره تلفن: 02128424712

آدرس ایمیل: Art@saraigallery.com